A vidék gyógyvízzel van megáldva, amely nemcsak a betegeket, hanem az egészségeseket is megnyugtatja, és mindenkiben felkelti a vágyat a napsütéses Hont és Gyűgy (Dudince) környékén bolyongás iránt. A római fürdők, a varázslatos pincék, a figyelemre méltó sziklalakások és a világ minden tájáról származó maszkok a régió sokszínűségéről és vendégszeretetéről tanúskodnak. A lédús gyümölccsel teli gyümölcsösök és a hatalmas szőlőültetvények teszik teljessé a régió képét, ahol a kerékpár hiánya nagy veszteség. Aki nem kóstolta még a gyűgyi ásványvizet vagy a tufában érlelt tájborokat, az mintha soha nem járt volna Honton, és garantáltan visszatér oda.
A gyűgyi vizek féktelen királynője egykor a gyógyforrásokat hajszolta Hont földje mélyén. A földalatti kincsek időnként a felszínre törtek, mésztufaforrásokat és teraszokat hoztak létre. A gyűgyi mésztufaforrások (ma természeti emlék) jóval azelőtt jelentek meg a fürdőparkban, hogy az ember kihasználta volna a gyógyító víz erejét és jótékony gyógyfürdőket épített. Hat természeti kinccsel (Római forrás, Szemforrás, Csipkerózsika forrás, Tatárforrás, Fürdőforrás-domb és a mésztufaterasz) találkozhat, melyeket a régmúlt nosztalgiája övez a fürdőparkban és környékén tett séta során. A legendás római fürdőben megpihenő római katonák visszhangja, sőt talán hadvezérük boldog kiáltása is hallható, aki Gyűgy tündérének jóvoltából az egyik forrás közelében fedezte fel elveszett fiát.
© Barbora Strieborná
Szakadékra számíthat, de nem olyanra, mint a Szlovák Paradicsomban. A Nyitrateszér melletti Teszéri-szakadék (Tesárska roklina) tipikusan vulkáni környezetű. A kicsi és rövid kanyonszerű völgyet a vulkanikus kőzeten átfolyó víz hozta létre. Eleinte nedves és hideg levegőt fog érezni, majd ezt felváltja a sziklák közötti átjáró látványa a kőzetek rétegződésével, amít magas sziklafalak vesznek körül, és 4 vízesést is találhat. Még elképesztőbbek a sziklafalakba vájt üregek (Tesárske dúpence), amelyeket az üregek száma szerint együregűnek, kétüregűnek vagy nyolcüregűnek neveznek. Első hallásra nem tűnik különlegesnek, azonban minden évszakban rendkívüli és lenyűgöző látványt nyújt – ez a Teszéri-szakadék.
© Dušan Hein
A tufa pincék eredete a török hódoltság idejére nyúlik vissza. Vajon a török idők emlékei vagy a tufa borospincék varázsa hat ránk? Nem számít. Ami biztos, hogy a szebellébi Óhegyen a kézzel ásott borospincéknek és a település idilli hangulatát a környező szőlők között kiteljesítő, a pincék fölé emelt kis ablakos, lenyűgöző házaknak köszönhetően ez a hely a népi építészet műemlék rezervátuma. Séta a szőlőbirtokok között, bepillantás a számos borospince egyikébe és a helyi bor kóstolója olyan egyedülálló élmény, amely minden érzékszervünk számára tartogat valamit.
© Pecold / Shutterstock.com
A könnyen megmunkálható Borfői szikláknak köszönhetjük a selmeci szupervulkán tufa alapkőzetébe vájt szokatlan sziklaházakat. A török veszélytől való félelem arra késztette a helyieket, hogy közvetlenül a sziklába vájják házukat. A népi építészet műemlék rezervátumának sikátoraiban tett séta során megcsodálhatjuk az ősök találékonyságát, mesterségbeli tudását és nem hagyományos életét. Érdekesség, hogy a házak nyáron kellemes hűvösséget, télen meleget biztosítanak. Ami pedig még érdekesebb, hogy ezeknek a házaknak köszönhetően Szlovákia is büszkén bemutathatja barlanglakásait, mint Spanyolország a granadai Sacromontét.
© graphia / Shutterstock.com
A bozóki erőd az 1130-ban épült ciszterci rendi kolostor alapjain emelkedett, és méltán sorolják Hont legrégebbi kincsei közé. Állítólag a közelgő török fenyegetettség miatt az eredeti román stílusú kolostor, amely akkor már Balassa Zsigmond birtokában volt, gótikus-reneszánsz erődítménnyé változott. Négy sarokbástyája ma is körülfogja a ránk maradt erődítmény falait, amely Korponát (Krupina) és a bányászvárosokat hivatott megvédeni a törökök előrenyomulásától. A második világháború hatalmas pusztítása után már csak a viharos múlt romjai maradtak. Azonban a fenséges építészeti stílus – Bozók történelmének szimbóluma – még mindig egyedülálló középkori hangulattal rendelkezik.
© Peter Švehla